4 zdrowe sposoby na przeziębienie

Niektórzy z Was pociągają nosem, niektórzy jeszcze nie, niektórzy po prostu są pociągający. Co zrobić, aby przeziębienie nie uniemożliwiło nam realizacji planu treningowego? Przedstawiam Wam kilka moich sposobów.

Każdy z nich jest naturalny, zero chemii. A gluten free? W sumie nie wiem 😉 Natomiast jednego jestem pewien: jak jest się chorym, to nie da się biegać. A o bieganie chyba nam wszystkim chodzi 🙂

Mleko z miodem i czosnkiem

Czosnek to naturalny antybiotyk, miód działa przeciwzapalnie, a ciepłe mleko dodatkowo nas rogrzeje. Należy tylko pamiętać, aby mleko nie było zbyt gorące! Dlaczego? Miód i czosnek tracą swoje dobroczynne właściwości w wysokiej temperaturze. Optymalnie jest podgrzać mleko do 40 stopni Celsjusza. Cała mieszanka nie jest zbyt wysublimowanym doznaniem dla naszych kubków smakowych, ale ważne, że działa!

Dużo warzyw i owoców

Jeżeli nasza dieta jest uboga w te składniki, to nic dziwnego, że szybko łapie nas byle przeziębienie. Potrzeba nam witamin i minerałów, aby być odpornym, więc nie wahajmy się przed dołączeniem warzyw i owoców do codziennego jadłospisu. Raz, są smaczne, a dwa, wzmocnią naszą odporność.

Dbanie o florę bakteryjną

Bakterie znajdujące się w jelitach mają duże znaczenie w zwalczaniu drobnoustrojów chorobotwórczych. Z tego względu polecam wszelkiego rodzaju kiszonki (ogórki, kapusta) oraz jogurty naturalne, kefiry. Te produkty zawierają masę dobroczynnych bakterii, które stymulują nasz organizm do walki z przeziębieniem.

Hartuj się!

Uprawianie sportu zimą na świeżym powietrzu (ale nie nagłe wyjście na -20, tylko zaczynajmy stopniowo, od późnego lata/wczesnej jesieni) przyzwyczai ciało do zmiany temperatury. Zimny prysznic, zbytnie nieprzegrzewanie się również pomogą. Nie róbmy z siebie nie wiadomo jakich chucherek, które nie wyjmują dłoni z kieszeni w obawie przed zawianiem. Oczywiście nie zachęcam do wychodzenia z mokrą głową na mróz. Po prostu nie przesadzajmy w żadną stronę 😉

A Wy jakie macie sposoby na przeciwstawienie się przeziębieniu?

Dodaj komentarz