Warto Rozdawać (1): ITBS, czyli zespół pasma biodrowo-piszczelowego

Obiegówka rusza z nowym cyklem. W Warto Rozdawać będę dzielił się, czyli rozdawał, zgromadzonymi linkami na dany temat przewodni. Dziś dowiecie się więcej o ITBS, czyli o zespole pasma biodrowo-piszczelowego. Pewnie niektórzy z Was wiedzą, że to kontuzja nękająca wielu biegaczy. Jak leczyć ITBS? Jakie ćwiczenia wykonywać? Co to w ogóle jest? Jak uniknąć dolegliwości związanymi z ITBS? Zapraszam!

Jeszcze kilka słów na temat idei Warto Rozdawać. Uważam, że w internecie niektórzy już zrobili coś w świetny sposób (w tym przypadku rozpisali się o zespole pasma biodrowo-piszczelowego), zatem wolę zgromadzić przydatne linki w jednym miejscu i się nimi podzielić niż przepisywać informacje jak leci. Zwłaszcza, że moja wiedza na temat fizjologii oraz kontuzji jest niska. Nie mam dyplomu ukończenia studiów medycznych (troszkę szkoda) ani bogatej historii urazów (tego w ogóle nie szkoda), więc na temat ITBS dam się wypowiedzieć ludziom, którzy mają zdecydowanie większe doświadczenie ode mnie.

W Warto Rozdawać, oprócz tematycznych wpisów, będą również umieszczane linki do najciekawszych artykułów, jakie znalazłem w sieci. Crème de la crème, takie krewetki wśród śledzi 😉 Coś w stylu Share Week.

Jak często mam zamiar publikować ten cykl? Na razie przyjąłem dwutygodniowe odstępy. Zatem w co drugą niedzielę na Obiegówce znajdziecie nowy odcinek.

Zaczynamy!

***

Na samym początku sprawdźmy, czym jest ITBS i poznajmy jego przyczyny.

Fizjoterapeutka Agnieszka Góżdż pisze o bólu zlokalizowanym po zewnętrznej stronie kolana. Nasila się on podczas wysiłku fizycznego. Potwierdzam, w moim przypadku objawy były takie same.

Przyczyny występowania zespołu pasma biodrowo-piszczelowego różnią się w zależności od przypadku. I tak obok pewnych zniekształceń organizmu (autorka wymienia między innymi płaskostopie,  nieprawidłowe ustawienie kolan), ITBS może być spowodowany również osłabieniem niektórych mięśni.

Bardzo dobry teoretyczny wpis na swoim blogu zamieścił także Warszawski Biegacz. Nie muszę Wam go przedstawiać. Jeden z najlepszych biegaczy amatorów w Polsce. Na dodatek, posiada ogromną wiedzę na temat biegania. W tym również o ITBS. W tym artykule świetnie opisuje, czym jest zespół pasma biodrowo-piszczelowego, a także jak go wyleczyć. Natomiast tutaj i tutaj Bartek prezentuje, jakie ćwiczenia wykonywać, aby pozbyć się/uniknąć ITBS. Polecam, sam z nich korzystałem, sprawdziły się.

Na uwagę zasługuje również wpis Kasi Gorlo z Run The World. Warto przeczytać jej post ku przestrodze. W skrócie: jak boli, to nie ma co się cackać, tylko trzeba od razu walić drzwiami i oknami do lekarza, cierpliwie zastosować się do jego zaleceń oraz stosować profilaktykę. Coś, co po konsultacji ze specjalistą można wyleczyć w miesiąc (w niektórych przypadkach), potem ciągnie się za nami pół roku.

Blog 3xJanusz, jak sam autor pisze, podaje opis „subiektywnych opinii i spostrzerzeń” na temat ITBS. Bazując na swoich doświadczeniach, wyróżnił cztery fazy tej dolegliwości. Poza tym, wymienia przyczyny problemu i doradza, jakie ćwiczenia wykonywać, aby zespół pasma biodrowo-piszczelowego odszedł w niepamięć.

Mam nadzieję, że dzięki wyżej wymienionym linkom osoby, które nie miały ani bladego, ani zielonego pojęcia, co to jest ITBS, już wiedzą, na czym polega ta przypadłość, a ci, co mieli jakieś pojęcie na ten temat, usystematyzowali swoje informacje.

Do następnego!

Spodobał Ci się wpis? Masz ochotę na więcej? Za jednym kliknięciem możesz być na bieżąco! Zapraszam na profil facebookowy.

Zdjęcie główne pochodzi stąd, opublikowano w niezmienionej formie na licencji Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic.

 

Dodaj komentarz