Omega-3 – kwasy tłuszczowe dobre na wszystko. Na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna również?

choroby jelit suplementacja omega 3

Choroby zapalne jelit najprawdopodobniej znalazły sprzymierzeńca poprawiającego stan organizmu. Czy to sok z gumijagód? Czy to magiczny eliksir z kociołka Panoramiksa? Nic z tych rzeczy. To tylko kwasy tłuszczowe omega-3. Podobne jak wymienione przeze mnie substancje, bardzo pozytywnie wpływają na człowieka. No ok, może nie dodają +100 do siły, ale posiadają masę dobroczynnych właściwości. A także mają pomagać w przebiegu NZJ.

Pozwolicie, wymienię po przecinku większość aspektów, na które pozytywnie wpływają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3: profilaktyka raka, mózg, centralny układ nerwowy, wzrok, serce i układ krążenia, kości, odporność, alergie, skóra, włosy, paznokcie, pozytywny przebieg ciąży. Robi wrażenie, hmm? 😉

Ale czym one właściwie są? To grupa wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. A teraz trochę chemii, połowa mojej klasy z liceum odwraca wzrok. Kwasy tłuszcowe omega-3 charakteryzują się tym, że ich ostanie wiązanie podwójne w łańcuchu węglowym znajduje się przy trzecim od końca atomie węgla. W skład grupy omega-3 wchodzą: kwas eikozapentaenowy (EPA), kwas dokozaheksaenowy (DHA) oraz kwas alfa-linolenowy (ALA).

Najwięcej omega-3 znajdziemy w tłustych rybach morskich, oleju z pachnotki i oleju lnianym. Jeśli chodzi o inne produkty spożywcze zawierające te wielonienasycone kwasy tłuszczowe, odsyłam do przydatnej tabelki: KLIK!

Omega-3 a NZJ

Gastrolog, do której chodzę od prawie roku (i nie mam zamiaru zamienić jej na nikogo innego!), zaleciła mi przyjmowanie omega-3. Z tego powodu postanowiłem zagłębić się w temat, przeczytać parę publikacji dotyczących wpływu tych kwasów tłuszczowych na nieswoiste choroby zapalne jelit. Z artykułów dowiedziałem się, że te związki mają łagodzić stany zapalne, a także zmniejszają ból towarzyszący NZJ. Jednakże mojej edukacji napotkałem parę nieco wykluczających się informacji.

W jednym miejscu jest napisane, że olej rybi (który zawiera dużo omega-3) posiada pozytywny wpływ na zmniejszenie aktywności NZJ oraz zmniejszczeniem okresów zaostrzenia. Natomiast inna publikacja pokazuje, że omega-3 tylko (a może i aż?) ma PRAWDOPODOBNIE korzystny wpływ na przebieg wrzodziejącego zapalenia jelita grubego oraz choroby Leśniowskiego-Crohna i łagodzi stany zapalne. Natomiast potwierdzone jest przeciwbólowe działanie tych kwasów.

Z czego wynikają pojawiające się znaki zapytania, jeśli chodzi o pozytywną rolę omega-3 w przebiegu NZJ? Z bardzo dużej różnorodności „materiału badawczego”. Jak wiemy, nieswoiste choroby zapalne jelit potrafią przebiegać różnie w zależności od osoby. Sam czasem łapię się za głowę czytając mało optymistyczne opowieści o zaostrzeniach innych chorych i jednocześnie cieszę się, że w moim przypadku te gorsze dni nie są wcale takie fekalne, wróć, feralne.

Badania wykazują, że kwasy omega-3 wydają się lepiej wpływać na poprawę stanu zdrowia osób z WZJG niż z ch L-C. Jednakże poruszony w tym artykule temat wymaga dokładniejszych eksperymentów i analiz. Ciekawym jest fakt dotyczący diety Japończyków i Skandynawów: zarówno jedni, jak i drudzy, spożywają dużo ryb, jednakże u tych pierwszych liczba zachorowań na NZJ jest mniejsza. Na razie nie wiadomo, czym spowodowana jest ta różnica.

Jednakże, czy wielonienasycowe kwasy tłuszczowe omega-3 mają, czy tylko mogą mieć korzystne oddziaływanie na NZJ, nie zmienia faktu, że posiadają wiele potwierdzonych pozytywnych właściwości i powinny znajdować się w diecie każdego człowieka. Nie tylko dotkniętego chorobami jelit.

Piśmiennictwo:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4700845/
  2. http://www.crohns.org.uk/crohns_disease/nutritional_therapy/fish-oils-and-inflammatory-bowel-disease
  3. http://www.narutowicz.krakow.pl/uploaded/FSiBundleContentBlockBundleEntityBlockFilesElement/filePath/582/dieta-w-nieswoistych-zapalnych-chorobach-jelit-wyd.ii.pdf
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22591898
  5. https://j-elita.org.pl/dieta/oleje-rybne/
  6. http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/kwasy-omega-3-wyjatkowy-budulec-naszych-komorek_35586.html
  7. http://web.archive.org/web/20131005040136/http://efaeducation.nih.gov/sig/esstable.html
  8. http://www.mdibdc.com/documents/IBD-Omega3AndFattyAcids.pdf

Dodaj komentarz