7 nawyków skutecznego działania – recenzja książki

Literatura motywacyjna. Poradniki. Rozwój osobisty. Jak zwał, tak zwał. Na pozycje z tych dziedzin zawsze biorę poprawkę. Albo nawet i dwie. Jak było z książką „7 nawyków skutecznego działania” Stephena R. Coveya?

Gdzieś w necie wyczytałem, że to jest Biblia trenerów personalnych. Podobno wszyscy z niej czerpią, nawet o tym nie wiedząc, ponieważ książki, które ukazały się po niej, zawierają te same informacje, techniki motywacyjne. Dlatego też wziąłem na warsztat „7 nawyków…”, a nie coś innego.

Żałuję? Nie. W ogóle. Czy lektura tej pozycji okazała się przydatna? Zdecydowanie tak!

Każdy z nawyków jest dokładnie opisany i poparty przykładami z życia. Nie ma suchych faktów. Autor wyczerpująco odpowiada na pytania co, jak i dlaczego.

Prawdę mówiąc, to, co Covey zawiera w „7 nawykach…” nie jest czymś rewolucyjnym na miarę wynalezienia ognia lub odkrycia Ameryki, lecz kto z nas stosuje się w życiu codziennym do wartości zawartych w tej książce? Chodzi mianowicie o zwykłe dobro, człowieczeństwo, życzliwość, altruizm, wiarę w drugiego człowieka, empatię.

Proste sprawy typu „bądź proaktywny” lub też „rób na początku to co najważniejsze” są ukazane w taki sposób, że rzeczywiście bardzo trudno autorowi odmówić racji. I tu zaczyna się nasze pole do działania. Zgadzamy się z autorem, ale nic z tym nie robimy lub zgadzamy się z autorem i wcielamy nowe podejście do świata w nasze życie.

Ja jestem za tą drugą opcją. Przynajmniej się postaram.

0 Replies to “7 nawyków skutecznego działania – recenzja książki”

 1. Bardzo pomocna książka, praktykuje porady i wskazówki Coveya i muszę przyznać że jest mi z tym dobrze;)

  1. Szanuję to i podziwiam! 🙂 Niby proste prawdy, ale trudno jest wszystkie zastosować w codziennym życiu.

   1. To ciężka praca, by wyrobić w sobie właściwe nawyki, jednak jest to możliwe;)

    1. I w każdej sytuacji je stosujesz? Wiem, to trudne. Nie to, że się czepiam, ciekawy po prostu jestem 😉

     1. Może nie w każdej, jednak staram się jak najczęściej;) Bardzo pomocny jest schemat kręgu zainteresowań i kręgu wpływów, jak sobie to uświadomimy to wiele spraw jakby nabiera sensu;)

Dodaj komentarz